Son Eklenen
Ana / Galvaniz / Galvanize Uygun Malzemeler

Galvanize Uygun Malzemeler

Galvaniz Prosesi

Hemen hemen her tip demir ve çelik ürünler sıcak daldırma yöntemiyle galvanizlenebilir fakat kullanılan malzemenin kimyasal kompozisyonu, kompozisyonun homojenliği, yüzey durumu gibi değişkenler, başarılı sonuçlar elde edebilmek için en önemli faktörlerdir. Bunlar kaplama kalınlığını, yapısını ve kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Sıcak Daldırma Yöntemi ile Galvaniz prosesinde demir ve çelik malzemeler ergimiş çinko ile temas ettiğinde, çelik ile çinko arasında bir reaksiyon oluşarak çelik yüzeyinde demir-çinko alaşımı meydana gelir. Bu alaşım farklı oranlarda demir çinko tabakalarından oluşup, dışarı doğru demir miktarı azalırken, çinko miktarı artar. Malzeme çinko banyosunan çıkartılırken saf çinkodan oluşan en dış tabaka meydana gelir. Kaplamanın kalınlığı ve görünümü yukarıdaki reaksiyonun nasıl oluştuğuna ve en dış katmanın nasıl katılaştığına bağlıdır.

Silisyum Kompozisyonun Etkisi

Galvanizli olarak kullanılacak çelikteki silisyum miktarı demir-çinko arasındaki reaksiyonda en belirleyici rolü oynar. Eğer çelik üretimi sırasında deoksidant olarak alüminyum kullanılmışsa çelikteki silisyum miktarı düşük olacak, kaplamada kısa çinko demir alaşım tabakaları ve en dış katman olarak da gümüş renginde saf çinko tabakası gözlenecektir. Oysa deoksidant olarak silisyum kullanılırsa, çeliğin silisyum oranına ve homojen dağılımına dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü, silisyum demir ve çinko arasında çok hızlı bir reaksiyona neden olur ve demir-çinko tabakası hızla büyüyerek,silisyum içermeyen çelikte oluşan alaşım tabakasına göre daha kalın bir alaşım tabakası meydana getirir. Hatta bazen alaşım tabakası yüzeye bile ulaşarak alaşım içindeki demir nedeniyle en dışta oluşması beklenen saf çinko tabakadan koyu mat bir renge sahip yüzey görünümüne neden olur. Bu matlık, malzemedeki silisyumun homojen dağılımına bağlı olarak bazen yer yer bazen de bütün kaplamada gözlenebilir.

Gerçekte silisyum varlığı ve yüzeydeki renk farklılığı sadece estetik açıdan sorun yaratmaktadır. Çünkü yüzeyde bu tabakanın bulunması kaplamanın korozyon direncini azaltmayıp aksine, bu bölgede kaplama kalınlığı daha fazla olduğu için parlak bölgelere göre daha uzun ömür sağlar.

Yüzey görünümü önemli olduğunda, kaynaklı parçalardan oluşan galvanizli bir yapı üretileceği zaman dikkat edilmesi gereken konu ise kullanılacak çeliklerin galvaniz sonrası renk farklılıklarının engellenmesi için aynı kaliteye sahip olmalarıdır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol et

Galvaniz Uygulama Alanlarımız

Galvaniz Uygulama Alanlarımız

Galvanizli Çelik Otoyol BariyerleriOtokorkuluk; karayolları standardına uygun sıcak daldırma galvanizli olarak üretilmekte olup, çelik otokorkuluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba Kaya Galvaniz Olarak Aklınızda ki Galvaniz Konusunda Size Yardımcı Olmak İsteriz 0532 723 67 99 Mesaj Yazmak için ikonu tıklayın
Powered by
Hemen Ara
Yol Tarifi Al