Son Eklenen
Ana / Galvaniz / Proses

Proses

Yağ Alma – Yıkama

Galvaniz kaplanması için gelen malzemelerin yüzeyindeki yağ veya gres kalıntıları yağ alma banyosunda temizlenir. Organik yağ alma yöntemi nadiren kullanılan bir yöntemdir. Eğer alkali veya organik yağ alma kullanılıyorsa, yağ alma banyosundan gelen kalıntıların, diğer temizleme banyolarına taşınmasını önlemek için su banyosuna daldırılarak yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Asit ile Yüzey Temizleme
Çelik ve dökme demirde temiz bir metalik yüzey elde etmek için malzemeler, seyreltilmiş hidroklorikasit banyolarına daldırılır. Asit ile yüzey temizleme süresi malzemenin pas derecesine ve asit banyosunun konsantrasyonuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle asit banyolarında çalışma sıcaklığı 20-30°C aralığındadır.

Yıkama
Asit ile kimyasal temizleme işleminden sonra asit kalıntılarının bir sonraki banyoya taşınmasını engellemek için su banyosunda yıkama işlemi yapılır.

Flaks Kaplama
Asit ve yıkama işlemlerinden sonra flaks kaplama prosesi gerçekleştirilir. Flaks kaplama sıcak daldırma galvaniz öncesi çelik yüzeyi bir film tabakası olarak kaplayarak oksit oluşumunu önler ve çeliğin çinko ile daha iyi alaşım yapmasına olanak sağlar. Flaks kaplama galvanizleme işleminde farklı metotlar kullanarak uygulanabilir.

Kurutma
Flaks banyosundan ıslak çıkan parçalar kurutma fırınında kurutma işelmine tabi tutulur. Genellikle kurutma fırınının ısıtılmasında galvaniz banyosunun atık gazının ısısından faydalanılır.

Sıcak Daldırma Galvaniz
Sıcak daldırma galvaniz, çelik ve döküm parçalarının korozyona karşı direncini arttırmak için 450 ° C’deki sıvı çinko banyosuna daldırılarak çinko kaplanması yöntemidir. Bu yöntemle malzeme yüzeyinde demir(Fe)-çinko(Zn) alaşımları oluşturularak korozyona karşı koruma sağlanır. Koruma süresi malzeme üstüne kaplanan galvanizin kalınlığı ile doğru orantılıdır. Galvanizleme yöntemi ile malzemelerin 30 seneye kadar paslanmadan tamamen korunması mümkün olur.

Soğutma
Galvaniz kaplanmış ürünlerin havada ya da suya daldırılarak soğuması sağlanır.

Pasivasyon

Müşteri isteği doğrultusunda galvaniz kaplanmış ürünler pasivasyon prosesine tabi tutulur. Pasivasyon prosesindeki amaç, beyaz pas oluşumunu engellemektir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol et

Galvaniz Uygulama Alanlarımız

Galvaniz Uygulama Alanlarımız

Galvanizli Çelik Otoyol BariyerleriOtokorkuluk; karayolları standardına uygun sıcak daldırma galvanizli olarak üretilmekte olup, çelik otokorkuluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba Kaya Galvaniz Olarak Aklınızda ki Galvaniz Konusunda Size Yardımcı Olmak İsteriz 0532 723 67 99 Mesaj Yazmak için ikonu tıklayın
Powered by
Hemen Ara
Yol Tarifi Al